"אפקט התחושה המטעה"-זהירות:שרשרת טעויות בדרך

איך וידאו מסייע להתמודדות עם אפקט התחושה המטעה?

יש גורמים שמעוותים את הזיכרונות שלנו ופוגעים באובייקטיביות.

וידאו מחזיר את מוחנו בחזרה למציאות.

הכדורגל הוא פאזל, כל רגע הוא חתיכה קטנה שיוצרת בסופו של דבר עונה שלמה.

אבל מה אם הפאזל הזה היה חסר חתיכות?, או שהיה מכיל חתיכות מפאזל אחר?

הניסיון לפתור את הפאזל , לא יהיה רק מתסכל – הוא פשוט בלתי אפשרי.

כך פועל המוח האנושי, המוח שלנו אינו מסוגל ליצור זיכרונות אובייקטיביים.

תחושות , חוויות קודמות, מצב הרוח שלנו והשפעות חיצוניות אחרות מעצבים את הזיכרון שלנו לאירועי העבר לחוויה שאנו בטוחים שהיא האמת ... אבל היא לא.

האפקט זה נקרא 'אפקט התחושה המטעה' בו הזיכרונות שלנו נגועים ומכילים מידע כוזב המתמזג עם מה שבאמת חווינו, ויוצר גרסה מעוותת של האמת.

ברט וודס, פסיכולוג ספורט באוניברסיטת נברסקה, טוען שההשערות והנחות יסוד שפותחו לפני או במהלך המשחקים (לדוגמא – " ערן לוי עצלן" / "יוסי בניון סוס מת " / " תומר חמד לעולם לא יצליח בקבוצה גדולה" ) משפיעות על האופן בו אנו רואים אותן כשניזכר בהן מאוחר יותר.

למעשה זה מנגון מסוכן שעשוי לגרום לנו לעשות טעות אחרי טעות , הן בזיהוי פוטנציאל השחקנים , בקביעת ההרכב , נזיפה בשחקנים הלא הנכונים והאדרה של השחקנים הלא טובים וכך הלאה – עד הכישלון .

"הרגשות שלנו יכולים לעקוף את ההגיון הבריא שלנו, ואת החלק במוח שאחראי על הערכת הביצועים", אומר וודס. "זה יכול לשנות את התפיסה שלך על האירוע ואת הזיכרון שלך, הזיכרון שלך הולך יותר אחרי הרגשות של הביצועים ולא יכול לזכור בדיוק מה האירוע שהתרחש בפועל".

דוגמא אמיתי לכך קרתה במשחק שבו הבלם של הקבוצה היה הטוב ביותר בקבוצתו , יעיל , אחראי ויצירתי , אבל בסוף המשחק המאמן צרח עליו לפני כולם שהוא היה אפס - הפער בין מה שקרה בפועל לבין מה שהרגיש הבלם כשחזר הביתה מושפל ורמוס מצעקות המאמן , הוא פער בלתי ניתן לגישור , והוא הרס בעצם את הקשר והאמון בין המאמן לשחקן , כי השחקן יודע בתוך תוכו שהוא נתן את הכל , נלחם , השקיע וקיבל את ההחלטות הנכונות , אבל המאמן צעק עליו .ולכן הוא חוזר מבולבל וחסר אונים לאימון הבא , למשחק הבא , הוא לא יודע איך ומה הוא צריך לעשות

"הרגשות שלנו יכולים לעקוף את ההגיון הבריא שלנו, ואת החלק במוח שאחראי על הערכת הביצועים", אומר וודס. "זה משנה את התפיסה שלך על האירוע ואת הזיכרון שלך, הזיכרון שלך הולך יותר אחרי הרגשות של הביצועים ולא יכול לזכור בדיוק מה האירוע שהתרחש בפועל".

הזיכרונות שלנו מושפעים גם ממה שאחרים זוכרים. אם אתה עומד להיזכר במשחק, גם התגובות של השחקנים, הצופים, הצוות ועיתונאים אחרים משנות את הזיכרון שלך. הזיכרונות שלנו לא מערכת הקלטה .

גורמים כגון לחץ, זמן ודעות של אחרים משנים את האופן בו אנחנו זוכרים את האירוע.

למזלנו, הווידאו מחזיר אותנו למציאות. שידור המשחק או צילום של האימון נותן תצוגה שונה לחלוטין של מה שהתרחש בפועל, ולא מה שאנחנו חושבים שקרה. לא סתם אומרים "הוידאו לא משקר".

וידאו גם מספק זווית נוספת להצגת המשחק, משחק יכול להיראות באופן מסוים מהקווים, ובאופן שונה לחלוטין מזווית אחרת.

"כדורגל הוא משחק רגשי", אומר מייק האריס, מאמן הפיתוח באקדמיית פורטסמות' באנגליה. "לעתים קרובות התוצאה, בהחלט ברמת ההרכב הראשון, יכולה להשפיע על הרגשות שלך, אשר יכולים לעוות את הפרשנות שלך בנוגע למה שקרה. כך אתה יכול בסופו של דבר לומר משהו שעשוי להיות לא מדויק. לקחת את הזמן להתקרר אחרי המשחק, ניצחון או הפסד יכול לעשות את ההבדל".

מאמנים כמובן הם לא היחידים שסובלים מאפקט זה.

זיכרונות של שחקנים יכולים לגרום להם לבלבול כשהם שומעים את הוראות המאמן שמדבר איתם על אירועים שלפי זיכרונם קרו אחרת. כמה פעמים שמעת את השחקן שלך אומר לך " אין מצב ש...אין סיכוי ..."

אבל הוידאו מבטל את הטיעונים ומזכיר לשחקנים את הרגעים הטובים ביותר שלהם,כמו גם הטעויות , ולחזק את מערכת האמון.

"שחקנים יכולים לראות באופן מסויים את ההופעות שלהם", אומר מאמן ראשי בפרמיירליג. "מיד אחרי המשחק, שחקנים עשויים לחשוב שהם שיחקו טוב או לא כל כך טוב, אבל הווידאו מייצג שיקוף אמתי של הביצועים שלהם. זה כל כך חשוב עבור השחקנים לשקף נכונה את הביצועים שלהם".

כאשר המוח שלנו מרמה אותנו ומשנה את הזיכרונות שלנו, הוידאו מציג מבט אובייקטיבי.

הילחם באפקט התחושה המטעה בעזרת וידאו.


פוסטים אחרונים
תגיות
No tags yet.
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square